SITA
Názov: Bývalí šéfovia armády volajú po vízii ozbrojených síl
Zdroj: www.aktualne.sk
Dátum: 05.05.2012
Autori: SITA
Text správy:
BRATISLAVA – Slovenská armáda nie je v najlepšom stave a potrebovala by dlhodobejšiu víziu, akým smerom sa bude v nasledujúcich rokoch uberať. Na tom sa zhodujú štyria generáli, ktorí v ostatných rokoch stáli na jej čele – Jozef Tuchyňa, Marián Mikluš, Milan Cerovský a Ľubomír Bulík.
“Ozbrojené sily sú v súčasnosti bohužiaľ vo veľmi zlej situácii, dalo by sa nazvať až kritickej, pretože tie programy, ktoré boli schválené niekedy v roku 2002, teda Ozbrojené sily – Model 2010, tie sa bohužiaľ nenaplnili a hlavne v tej oblasti modernizačných programov. Armádu to dostalo do veľmi prekérnej situácie,” konštatoval Cerovský.
Podľa jeho slov tieto príčiny spôsobili, že súčasný stav bojovej techniky je z nejakých 70 až 90 percent zastaraný. Technika sa musí vyraďovať a keďže nie je nová, ozbrojené sily strácajú svoju kvalitu.
Koncepciu rozvoja ozbrojených síl by privítal aj Tuchyňa. “Pokiaľ takýto dokument – záväzný pre všetkých účastníkov – nebude vedením štátu prijatý a schválený, tak do tej doby ozbrojené sily neustále z roku na rok budú zápasiť o svoj život,” myslí si Tuchyňa.
Armáda potrebuje financie, inak klesá jej kvalita
Podľa jeho bývalého nástupcu Mikluša by sa mala pre armádu načrtnúť perspektíva, aký balík peňazí na ňu pôjde v ďalších 10 až 15 rokoch. Podľa jeho slov aj vojaci chápu, že sú veľké problémy v sociálnej, zdravotníckej oblasti a inde. “Ale obrana a bezpečnosť je súčasťou nášho sveta a i naše malé Slovensko musí pokračovať vo svojich záväzkoch ako v rámci NATO, tak aj v rámci Európskej únie. A napriek tomu, že sme relatívne malí, by sme nemali ostať na chvoste,” tvrdí Mikluš.
Odďaľovanie modernizačných programov pre nedostatok peňazí je podľa nedávno skončeného šéfa armády Bulíka na škodu veci pri budovaní novej podoby ozbrojených síl. Podobne ako u našich spojencov by aj naša armáda mala mať malé, flexibilné a veľmi účelné jednotky. “Ten tlak na postupné znižovanie počtov Ozbrojených síl na druhej strane musí zákone priniesť ich modernizáciu. Toto musí ísť v jednote,” tvrdí Bulík.
V prípade, že by Bulík sedel na stoličke šéfa armády aj teraz, tak by volal najmä po riešení situácie dopravného letectva, modernizácii komunikačných a informačných technológií. Neobišiel by ani otázku modernizácie automobilovej techniky a techniky pozemných síl.
Mikluš by bol za rovnocenné rozvíjanie troch kľúčových zložiek našich ozbrojených síl, ktoré podľa neho sú prepojené ako pupočnou šnúrou – teda pozemné sily, letectvo a protivzdušnú obranu, ako aj logistiku, teda sily výcviku a podpory.
Cerovský si myslí, že prekonaniu problémov s nedostatkom peňazí by pomohla spolupráca s krajinami V4, predovšetkým má na mysli Českú republiku. Pozdáva sa mu aj zámer súčasného šéfa armády naštartovať systém využívania aktívnych záloh.
Pri rozhodovaní je potrebná analýza schopností armády
Tuchyňa praje súčasnému vedeniu trpezlivosť a pripomína, že ani za ich pôsobenia nebolo peňazí nazvyš. Pri zvažovaní, či by mohla armáda ukončiť niektoré svoje spôsobilosti, si treba podľa Tuchyňu sadnúť k zákonom o ozbrojených silách a obrane.
“Treba spraviť analýzu, čo sú ozbrojené sily schopné vôbec splniť z úloh, ktoré majú v týchto zákonných dokumentoch vytýčené,” povedal. Ak takéto schopnosti už nemajú, potom by sa malo posúdiť, aký rozsah daných spôsobilostí sa im ponechá, prípadne vyškrtne.
Upozorňuje, že škrty sa robia ľahko, ale prípadný návrat k plneniu úloh by už bol ťažký. Podľa Cerovského je taká cesta už nezvratná a je zásadne proti znižovaniu spôsobilostí.
“Treba si uvedomiť, že ozbrojené sily začali budovať v roku 1918 a postupne sa vybudovali na nejakú úroveň. Ak my teraz začneme uvažovať, že či zrušíme letectvo alebo vrtuľníkové kapacity, či už bojové, dopravné, podporné, časť ozbrojených síl alebo niektoré ich schopnosti tak si myslím, že to by bolo veľmi zlé riešenie,” vyhlásil.
Vojaci musia byť sebestační
V tejto diskusii treba podľa Mikluša zvážiť aj to, aké záväzky sme dali. Určite by bol proti tomu, aby sa zrušil napríklad celý jeden druh vojska, keďže sú prepojené. Vojaci podľa neho nemôžu byť závislí od iných nevojenských alebo civilných zložiek – pri plnení úloh a spôsobilostí musia byť sebestační.
Bulík by o možnom rušení spôsobilostí hovoril len v prípade, že by sa viaceré štáty dohodli na ich zdieľaní. “V inom prípade by som neodporúčal, aby Slovenská republika jednostranne bez toho, aby sme videli tieto kroky na inej strane, napríklad v iných štátoch, aby sme sa ochudobňovali a opúšťali niektoré spôsobilosti, ktoré ešte sme schopní ďalej plniť,” povedal.
Zdieľanie spôsobilostí si vie predstaviť v špecializovaných alebo špeciálnych jednotkách, u chemikov, ženistov, ale aj vo vzdušných silách.