Po opatreniach spojených s COVID – 19 sa tohtoročná jazda motoklubu MOTOSPOJKY – DESPATCH RIDERS LE MC SLOVAK REBUBLIC uskutočnila iba v skrátenom režime. Cieľom týchto aktivít je vzdávať úctu a poďakovanie všetkým, ktorí vykonávajú alebo vykonávali neľahkú službu v ozbrojených a záchranných zboroch. Motoklub ju uskutočňuje v spolupráci a s podporou Klubu generálov SR. Tohtoročná jazda bola špeciálna. Motospojky jazdili iba jeden deň, v piatok 26. júna 2020, a iba na Slovensku. Ovplyvnila to krízová situácia, ktorá zasiahla celý svet.
Nápad na založenie motocyklového klubu, ktorý by združoval vojakov, policajtov, hasičov a príslušníkov záchranných zborov vznikol už v roku 2009. Vychádzali pritom z tradície motospojek, motorkárov – vojakov, ktorí doručovali správy, v dobe, keď ešte neboli súčasné moderné komunikačné prostriedky. A správy a rozkazy doručené včas, boli a stále sú pre vedenie boja a vlastne v každej krízovej situácii veľmi dôležité.
Členmi klubu môžu byť iba tí, ktorí nosia alebo nosili uniformu ozbrojeného alebo záchranného zboru. Najprv len jazdili spolu a spoznávali sa. Postupom času ale chceli zdôrazniť vážnosť a dôležitosť služby v uniforme, služby pre vlasť a našich spoluobčanov, potrebu vzájomnej pomoci, poznania sa a rešpektu. Našli spôsob a to organizovaním jázd za zabudnutých hrdinov „RIDE FOR FORGOTTEN HEROES“, keď jazdia cez viaceré krajiny a navštevujú našich kolegov v ozbrojených a záchranných zboroch, pamätníky a rodiny tých, na ktorých sa už pomaly zabúda. Tých, ktorý pri výkone služby zomreli alebo utrpeli úraz a jeho následky nesú dodnes.
Dnes, 75. rokov po ukončení najničivejšieho konfliktu v dejinách ľudstva – 2. svetovej vojny, i nové generácie, ktoré vojnu poznajú iba z rozprávania, zažili situáciu, keď sa báli o svoj život a museli zriecť vecí, ktoré považovali za samozrejmé. Museli sme rešpektovať mnohé obmedzenia, zostali sme izolovaní vo svojich domovoch a mali sme reálne obavy o svojich blízkych. Áno, nepadali na nás bomby, nestrieľali delá, na uliciach neboli tanky, ale bolo to a stále je ohrozenie, ktoré nám zmenilo hodnoty. A viac sme si uvedomili, ako sú pre nás dôležití všetci tí, ktorí nosia uniformy. Bez vojakov, policajtov, záchranárov, hasičov a zdravotníkov by sme túto situáciu nezvládli tak, ako ju zvládame.
V službe čelíme mnohým ohrozeniam, častokrát je ohrozené naše zdravie i život. Za obdobie od roku 1990 sme prišli o mnoho kamarátov, kolegov. Zomreli pri nasadení v zahraničí, leteckých a dopravných nehodách, výcviku, výbuchu munície, boji s kriminalitou. Snažíme sa zistiť presné čísla, koľko kolegov sme takto stratili. Zatiaľ vieme, že za tridsať rokov v službe zomrelo 142 mužov a žien. Z toho v:
OS SR – 91
Policajnom zbore SR – 28
HaZZ – 15
ZVaJS – 5
Colnej správe -3
Tímto všetkým patrí naša vďaka a úcta. I preto členovia MOTOSPOJEK každý rok na nich spomínajú na Pamätníku zmierenia.
Po položení vencov s príhovormi vystúpili genpor.v.v. Peter Vojtek, minister obrany SR Jaroslav Naď a diecézny biskup – vojenský ordinár OS a OZ SR mons. František Rábek. Pietne stretnutie ukončili tóny večierky.
Z areálu MO SR v Bratislave sa kolóna motoriek v doprovode príslušníkov Policajného zboru SR, Vojenskej polície SR a združenia HAKA presunula do expozície Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Tu sme mali možnosť vidieť, ako sa múzeum postupne vylepšuje a modernizuje. Návštevu vojenského múzea odporúčame každému, kto navštívi Piešťany. Pre poberateľov výsluhového dôchodku a zamestnancov Ministerstva obrany SR je vstup zdarma.
Z Piešťan sa kolóna presunula do obce Bošáca, kde sme sa tradične každoročne pripájali k Spanilej jazde spojenej s Laugarício – Tankové dni. Žiaľ pre opatrenia sa k motorkárom historické vojenské vozidlá tento rok nepripojili. Pri pamätníku generála Štefana Jurecha sme zapálili sviečky a k pamätníku por. Adama Adamoviča (zahynul v apríli 1945 v Dunqerkue) položili veniec. Starosta obce Daniel Juráček účastníkov jazdy pozdravil a poďakoval za udržiavanie tradície. Tu sa jazda oficiálne ukončila.
Takúto aktivitu sa darí organizovať vďaka podpore a ochote MO SR, OS SR, MV SR, PZ SR a i všetkých, ktorí túto myšlienku podporujú a zúčastnili sa jednotlivých pietnych aktov. Za Klub generálov SR jazdili generáli Juraj Baránek a Peter Vojtek, pietneho aktu na MO SR sa zúčastnili generáli Michal Vaľo a Oto Lobodáš.